В МГХПА им С.Г. Строганова прошел региональный семинар по цифровому искусству

The first regional creative seminar on digital art hold in Stroganov Academy on April 2nd, 2015 in the small conference room.

Topic: EU Standards of Master Program in Digital Art: Stroganovka and Teaching Digital Arts.

Discussed digital thinking in pre-digital era within Stroganov school:

• optical art,
  • kinetics art,
  • design etc.

Also contemporary state of Digital Art within the school: Khudyakov, Koleichuk and other graduates of Stroganovka working in the field/ Compared exciting experience with the EU standards.

Participants: A.Lavrentiev, T.Litvina, V.Kuleshov, A.Uvarov, T.Monina, master students from MGHPA.

Guests-participants: Beschastnov Pietr Nikolaievich (MGUDT, Moscow), Rodkin Pavel Yevgenievich (NIU VShE, Moscow), Sankova Alexanfra (Moscow Design Museum).

Curator: A.Vilches-Nogerol.

Total participants – 28 people.