В СГТУ состоялся ученый совет МФПИТ

На совете было представлено разработанное участниками TEMPUS проекта руководство по качеству (докладчик профессор Мельникова Н.И.). Члены совета поддержали предложение декана МФПИТ Долининой О.Н. принять данное руководство в качестве основного для обеспечения политики качества для магистерской программы по цифровым искусствам, реализуемой для направления "Реклама и связи с общественностью" и в качестве пилотного для остальных магистерских программ МФПИТ. Было принято решение проводить анкетирование студентов согласно руководства качества минимум два раз в год.

8 December 2015 the Academic Council of the International Faculty of Applied Information Technologies (IFAIT) was held at SSTU. IFAIT realizes the double diploma Master program in Digital Arts. Professor Nina Melnikova presented the Guide in Quality Assurance developed by the TEMPUS project participants. The members of the Academic Council supported the proposal of the Dr. Olga Dolinina, the dean of the faculty, to adopt the Guide in Quality Assurance as the main Guide for the Master Program in Digital Arts and as a pilot for the other Master programs of the faculty. It was decided also that it is necessary to get the feedback (to carry surveys) from the students according the Guide twice a year at least.