Каскадное обучение студентов кафедры "Дизайн" СФУ

Cascade Training of the SFU teaching staff

27 мая 2014 в рамках проекта TEMPUS было проведено каскадное обучение студентов кафедры "Дизайн"

May 27, 2014 in the framework of TEMPUS project was conducted cascade training of the students of the Department "Design"

Целью каскадного обучения стала презентация процесса подготовки магистров по компьютерному дизайну на основе международных стандартов в европейских вузах.

The main purpose was the presentation of the process of preparation of masters on computer design on the basis of international standards in the European universities.