Каскадное обучение преподавателей и студентов Института архитектуры и дизайна СФУ

Meeting with the SFU teachers & students for the discussion of the Tempus project activities

С 14 по 19 июля 2014 в СФУ были проведены встречи с преподавателями .

From May the 14th to May the 19th, 2014 in SFU were held meetings with the university teachers.

Главная цель обучения в рамках проекта Tempus: делиться информацией об основных программах обучения по системе E-Learning, планировать и обсуждать методологические материалы по их внедрению,  обсуждать участие в магистерской программе по совместному обучению в университете СФУ и Аберта (Португалия).

The main purpose of the training within Tempus project was to share information on main E-Learning educational programs, to plan and discuss methodological materials, and also to discuss development opportunities and participation in the master's program in collaborative learningof SFU and AbertaUniversities.